WYWIADY

Rozmowa z Januszem Rogożem. PLATFORMA VOLTA/BBS

„High Fidelity”, nr 209, 1 września 2021

PROJEKT NAJNOWSZEJ PLATFORMY VOLTA/BBS wykorzystuje częściowo koncepcję konstrukcyjną naszego referencyjnego modelu Finale/BBS. Jednak w zamyśle Volta miała być bardziej uniwersalna w praktycznym stosowaniu. Przede wszystkim chodziło o to, aby obniżyć jej wysokość nie rezygnując z podobieństw głównych cech konstrukcyjnych (trzy niezależne poziomy i podwójny układ BBS). Dzięki temu ustawienie nowej platformy na przypadkowych meblach (np. stolikach, regałach komodach) powinno wiązać się z mniejszą startą miejsca, zwłaszcza przestrzeni pionowej (w stosunku do Finale nowa platforma jest blisko dwukrotnie niższa). Oczywiście platforma może być także ustawiana bezpośrednio na podłodze.
Aby przy istotnej redukcji gabarytów uzyskać w nowym modelu końcowy efekt działania zbliżony do platformy referencyjnej, trzeba było ograniczyć jej maksymalną obciążalność. Dopuszczalny ciężar urządzeń, które można ustawić na platformie VOLTA nie powinien przekraczać 60 kg (dla porównania w przypadku FINALE jest to 150 kg). W praktyce nie ma zbyt wielu domowych urządzeń audio o wadze przekraczającej 60 kg, ale na wszelki wypadek trzeba o tym parametrze pamiętać.

Pokój odsłuchowy Rogoz Audio z niezwykle ciekawymi kolumnami firmy B&W
TECHNIKA Zredukowanie grubości blatów nowej platformy do 30 mm, w stosunku do modelu FINALE (tam grubości wynosiły 70 + 50 +50 mm) wymagało wprowadzania zmian w ich wewnętrznej strukturze.
VOLTA składa się z trzech poziomów – przy czym poziom najniższy jest dodatkowo podzielony jeszcze na dwie osobne części (dwa blaty o tej samej szerokości i wysokości, ale zróżnicowanych głębokościach). W nowej platformie oba blaty poziomu najniższego oraz blat górny (roboczy) są wykonane w technice „kanapkowej” lecz o innych proporcjach warstw. Natomiast blat poziomu środkowego platformy VOLTA jest wykonany również w technice ,,kanapkowej” ale tym razem nie z trzech warstw MDF i HDF lecz z dwóch rodzajów sklejek drewnianych.
Niejednorodność cech fizycznych blatów (różna gęstość poszczególnych warstw) sprawiają, że ich masa właściwa nie jest stała w przestrzeni, dzięki czemu cechuje się selektywnym pochłanianiem i filtrowaniem fal mechanicznych przez ich polaryzowanie, skręcanie kierunku polaryzacji oraz rozpraszanie.
Zastosowanie podwójnego układu BBS pozwala wyrównywać fazy odpowiedzi rezonansowej. Blat środkowy i górny poruszają się horyzontalnie we wszystkich kierunkach, a w zależności od tego który z nich pierwszy przyjmuje udar, przyśpieszy w innej fazie w stosunku do drugiego. Fazy drgań nie będą zgodne, dzięki czemu uzyskujemy gładkie zbocza narastania rezonansu. Dodam, że projekt wzorniczy platformy VOLTA nawiązuje do naszej najstarszej platformy SMO40, która powstała dokładnie 15 lat temu i nadal pozostaje w ofercie.

⸜ Balancing Board System
⸜ LOGISTYKA Prace nad VOLTĄ rozpoczęły się z końcem 2019 roku, tuż po wprowadzeniu do stałej sprzedaży referencyjnych platform FINALE oraz GRANDE FINALE. Projektowanie nie było w tym czasie łatwe. Z początkiem 2020 roku wybuchła pandemia i trzeba było reagować na nieprzewidywalne zmiany na ustabilizowanym wcześniej rynku. Już na wiosnę zaczęły się poważne problemy logistyczne związane z eksportem (podkr. – red.). Wstrzymane zostały transporty do USA.
Następnie firmy logistyczne, chcąc w ten sposób uniknąć reklamacji za niedotrzymywanie terminów dostaw, skasowały lotnicze zlecenia ekonomiczne i zaczęły oferować wyłącznie opcje priorytetowe, w których koszt transportu jednej palety był często o kilka tysięcy złotych wyższy w stosunku do wersji ekonomicznej. Na terenie Unii Europejskiej główne firmy transportowe zawiesiły dostawy towarów do osób prywatnych.
Już w lutym 2020 roku zostały w ogóle zawieszone transporty do tzw. ,,czerwonej strefy” w północnych Włoszech. Palety nadane przez nas do tego regionu w lutym 2020 roku na dwa dni przed jego zamknięciem zostały skierowane z powrotem do Polski. Tak, mniej więcej, przedstawiały się komplikacje logistyczne aż do końca zeszłego roku. W tej chwili – latem 2021 roku – wszystkie te kierunki eksportu są na razie otwarte. Z drugiej strony, te same bariery logistyczne odbiły się na dostępności oraz cenach surowców i materiałów. Na rynku zaczęło brakować, stali, drewna i niemal wszystkich materiałów drewnopochodnych oraz wzrosły ich ceny (w tym forniru, płyt MDF i HDF, sklejek, kartonu).
W USA ceny tarcicy wzrosły w 2020 roku o blisko 300% i nadal rosną. Jest to efekt popytu na tarcicę związanego z boomem budowlanym w USA. Niedobór tego materiału w USA spowodował bezpośredni eksport (do USA) oraz pośredni (do Chin) z polskich tartaków, co odczuwa polski rynek (podobnie rzecz ma się w innych krajach UE). Oczywiście podsyca to ogromny wzrost cen drewna i materiałów drewnopochodnych na rynku. Wstrzymane zamówienia wielkich hurtowni i braki tego materiału windują ceny tarcicy na bardzo wysoki poziom. W związku z tą sytuacją w większości firm wydłuża się czas procesów produkcyjnych oraz rosną ceny półproduktów i produktu końcowego.

Równolegle, w czasie pandemii, wzrosła liczba zamówień w branży audio na całym świecie. Producenci powinni się z tego cieszyć, paradoksalnie jednak jest to dla nich bardzo ciężki okres. Dlaczego? Rośnie gwałtownie popyt na towar, a jednocześnie produkcja (podaż) jest hamowana przez globalną sytuację na rynku surowców, materiałów i transportu, a także z powodu problemów z zatrudnieniem.
Nasza firma, dzięki zdywersyfikowaniu źródeł dostaw, jest w stanie zachowywać ciągłość produkcji i na razie dajemy sobie radę z opisaną sytuacją. Jest to jednak większy wysiłek w porównaniu do czasów przed pandemią. Pozostaje mieć nadzieję – i życzyć tego wszystkim – aby zapowiadana ,,trzecia fala” pandemii nie była tak brzemienna w negatywne skutki dla gospodarki jak dwie poprzednie.